Поради батькам та учням


ЯК ЗАОХОТИТИ ДИТИНУ ЧИТАТИ ВЛІТКУ:
ВІД ГРИ ДО ГАДЖЕТУ

Сучасних дітей все рідше побачиш з книжкою, а все більше за комп’ютером або перед ігровою приставкою. Добре це чи погано – вирішувати батькам. Але коли дитина йде в школу, доводиться дотримуватися певної програми. І невід’ємна її частина – список читання на літо.
Як змусити активного і непосидючість школяра проміняти прогулянки у дворі або баталії в комп’ютерних іграх на нудне заняття, читання на самоті? Психологи в один голос стверджують, що ні в якому разі не потрібно змушувати – так можна прищепити дитині ненависть до літератури на все життя.
Ми зібрали кілька “нешкідливих” способів нав’язати дитині книжку, та так, щоб він сам попросив наступну. У деяких з них нам допоможуть електронні гаджети.Знайти стимул

Деякі батьки встановлюють своєрідну винагороду за прочитану книгу або голову. Це може бути якесь улюблене захоплення дитини (комп’ютерна гра, нові шахи або іграшки). У старшому віці це можуть бути і гроші, але не варто змалечку привчати дитину до товарно-грошових відносин.

Зустрічають по обкладинці

Як правило, діти за шкільною програмою відправляються до бібліотеки. Або читають домашні книги, що збереглися з радянських часів. Сьогодні ж книга може бути справжньою розвагою і твором мистецтва. Так що один з дієвих способів прищепити любов до читання – купити дитині нову книгу в яскравій обкладинці, з ілюстраціями. А ще краще, якщо вона сама вибере її в книжковому магазині.

Змінити ситиацію

Домашнє читання можна замінити дворовим, дачним, пляжним, морським читанням. Не обов’язково саджати дитину за стіл і стежити, як вона пересилює сторінку за сторінкою. Можна взяти книгу у двір і захопити сюжетом всіх друзів школяра. За мотивами книги придумати гру. Приміром, пошуки скарбів чи порятунок Му-му. Головне – фантазувати і проявляти ініціативу, а не залишати дитину з нудною книгою один на один.

Знайти альтернативу

Якщо твір занадто складний або просто не викликає жодного інтересу у юного читача, можна придумати альтернативне рішення. Наприклад, подивитися фільм, знятий за книгою. Або сходити разом на спектакль, поставлений за твором. А потім пояснити дитині, що в книзі – набагато більше подробиць і герої ведуть себе не зовсім так, як у кіно, і читати завжди цікавіше.
Змінити формат

Читати сьогодні можна по-різному. І необов’язково це має бути звична паперова книга. Дозвольте дитині читати за допомогою планшета або електронного рідера. Дітям подобається досліджувати щось нове, і така нестандартна книга може захопити непосиду. Правда, залишаючи дитину наодинці з iPad, будьте готові, що повернувшись застанете його за переглядом фільму чи грою в Angry Birds.
Тому спеціалізований пристрій для читання все-таки підійде більше. Тим більше, рідер може бути такий же безпечний, як і звична книга. В електронних книгах дисплей виготовлений за технологією E-Ink Pearl (“електронний папір”), екран працює без підсвічування, від якого можуть втомлюватися очі при тривалому читанні. На відміну від планшета з TFT-дисплеєм, електронну книгу з технологієюE-Ink можна читати і при яскравому літньому сонці – а значить, букрідер на електронних чорнилах вийде взяти з собою на пляж, у двір або в парк. Головне для батьків – наглядати, щоб у дитини не відібрали дорогу “іграшку”.

Читати вухами

Насправді, аудіокниги з’явилися давно. Ще в радянські часи випускалися грамплатівки, де кращі артисти читали казки та вірші. Сьогодні такий вид книг знову набирає популярність. Можна включити https://vsiknygy.net.ua/wp-admin/post-new.phpти диск із записом перед сном або в поїздці. До того ж, прослуховуючи книжки, дитина розвиває аудиальне сприйняття. Головне стежити, щоб вона не заснула. Прищепити любов до читання можна, головне – зрозуміти, що дійсно може захопити дитину. Для початку нехай сам вибирає потрібні йому книги або комікси. І тільки потім підштовхнути його до прочитання більш серйозних творів.

Як прищепити дитині любов до книг і читання

Читання казок

Самий перший і самий легкий спосіб ненав’язливо розвивати інтерес до дитячої книги можна за допомогою розповіді або читання казки дитині перед сном. Це може стати щоденним ритуалом, а в подальшому гарною звичкою. Головне, не варто перший час перевантажувати малюка великим об’ємом інформації. Починати потрібно з коротких популярних казок – «Колобок», «Рукавичка», «Курочка-ряба», «Ріпка» і т. п. Дитина не тільки буде запам’ятовувати нові слова і вирази, але і вчитися співчувати і співпереживати казковим героям.
Прослуховування казок розвиває інтелект дитини і розширює його кругозір. Казка допоможе прискорити розвиток мовлення, познайомить малюка з різними інтонаціями і почуттями. Книги – це помічник у вихованні дитини та формуванні особистості.

Основні помилки батьків: примус і поспіх
1.Деякі батьки занадто наполегливо, деколи без бажання дитини, «прищеплюють» любов до читання і книги. Такі дії дорослих майже завжди викликають протилежну реакцію малюка. Він може взагалі ігнорувати дитячі книги і ніякими вмовляннями надалі не вдасться його переконати. Не змушуйте малюка читати, якщо він сам цього не хоче.
2.Необхідно знаходити золоту середину для початку роботи з книгою. Не варто позбавляти дитину дитинства і мало не з пелюшок починати вчити малюка читати і саджати його за постійні заняття. У наш час це стає модним явищем. Але і починати знайомство з книгою перед надходженням дитини в перший клас – це теж неправильно, а точніше – запізно.
3.Рекомендується при виборі дитячої книги враховувати, в першу чергу, вікові особливості дитини. Наприклад, «Аліса в Країні Чудес» або «Чарівник Смарагдового міста» будуть нецікаві і незрозумілі дітям у віці трьох-чотирьох років. Ці книги в такому віці не зможуть викликати інтерес у дитини до казки і читання взагалі. Точно таку дію дасть складний класичний твір дитині в підлітковому віці.

Методи розвитку інтересу до читання
Особистий приклад

Діти в більшості випадків копіюють поведінку і звички батьків. Тому замість постійного «Сідай почитай!» краще багато і часто читати самому. Малюк, побачивши маму чи тата з книгою в руках, теж будуть проявляти інтерес до читання. А бачачи батьків у вільний час біля телевізора чи комп’ютера, навряд чи вони захочуть щось почитати, вони теж будуть годинами сидіти, дивлячись мультики або граючи в ігри. 

Перше знайомство з книгою – в перші місяці життя.
Існують спеціальні книги для ясельного та молодшого дитячого віку. Вони виготовлені із спеціальних матеріалів, безпечних для дитини (тканина, картон). Такі книги – іграшки малюк буде пробувати на зубок, м’яти, але це теж етап знайомства з першою літературою. Дитині необхідно показувати яскраві картинки, навчати його перевертати сторінки і вказувати пальчиком зображений предмет. 

При виборі книги враховуйте вік і інтереси дитини.

Дітям до трьох років бажано купувати книги з великими і яскравими зрозумілими картинками, у яких не буде тексту або його буде мінімальна кількість. Малюкам у віці від трьох до шести потрібні книги з картинками середнього розміру і з великим шрифтом. Діти шкільного віку повинні самі вибирати, що вони будуть читати. Не потрібно нав’язувати їм свою думку. Нехай краще дитина читає те, що їй подобається, а то вона взагалі не захоче нічого прочитати.
 
Читання за ролями
Постійне прочитання коротких казок міцно залишається в пам’яті дитини. Діти запам’ятовують текст книги напам’ять. Ось тут і варто скористатися цим багажем і пограти в домашній дитячий театр. Спробуйте всі разом розповісти казку за ролями з допомогою м’яких іграшок або вирізаних з картону дійових осіб. Таке уявлення не тільки зблизить усіх, але і буде розвивати у малюка творчі здібності, пам’ять, мову та багато інших якостей.

Повторення – мати навчання
Коли трирічний малюк запам’ятовує казку напам’ять, але просить знову і знову її почитати, не відмовляйте йому. Кожне нове прочитання може продовжувати розвивати пам’ять дитини. Читаючи казку, робіть паузу, ніби ви забули слово або робіть навмисно помилку у тексті. Уважний карапуз вас буде поправляти і допомагати розповідати казку сам.

Робіть перерву на самому цікавому місці
Щоб інтерес до подальшого прочитання не губився, зупиняйтеся на найгострішому і цікавому моменті.
Довгу казку можна читати в кілька етапів. Щоб інтерес до подальшого прочитання не губився, зупиняйтеся на найгострішому і цікавому моменті. По-перше, малюк буде з нетерпінням чекати продовження, а по-друге, у нього буде поступово виникати бажання самому навчитися читати.
Розвивайте інтерес дитини до сюжету книги
Не потрібно зупинятися тільки на прочитання книги. Інтерес до читання можна продовжити розвивати відвідуванням зоопарку, де живе ведмідь або лисиця з казки. Для порівняння сюжету можна подивитися з дитиною однойменний мультик або телевізійну дитячу казку. Але найбільше емоцій у дітей викликають театральні постановки, лялькові вистави. Не варто забувати, що можна розвивати інтерес до книги і з допомогою малювання, ліплення і твори своїх казок (або продовження вже знайомих) і коротеньких віршиків.
«Високі технології» на допомогу батькам
Аудіокниги та інтерактивні казки можуть допомогти тим батькам, чиї діти категорично проти звичайних книг. Ставши героєм інтерактивної казки, малюк захоче ознайомитися з варіантом книжкової історії. 

Не потрібно зациклюватися тільки на читанні
Так, книга – це джерело знань і засіб розвитку дитини, але вона не єдина. Малюк не повинен весь вільний час проводити за читанням книг. Йому важливо і спілкування зі своїми однолітками, і дворові ігри та розваги, екскурсії в природу і відпочинок на свіжому повітрі, різні культпоходы – театр, кіно, цирк, каток, заняття спортом.
Читання книги в родині має бути своєрідним приємним ритуалом, в атмосферу якого дуже хочеться повертатися знову і знову. Читайте в будь-яку вільну хвилину самі й разом з дитиною.

Комментариев нет:

Отправить комментарий